شماره تلفن حروفی چیست؟

 

شماره تلفن حروفی، شماره تلفنی است که به جای اینکه با اعداد بیان شود با حروف بیان میشود (با استفاده از حروف انگلیسی که روی دکمههای شمارهگیر همه گوشیهای تلفن ثابت و همراه وجود دارد).

 

 

امتیاز این گونه شمارهها این است که قابلیت بهخاطرسپاری آنها بسیار بالاتر از شماره تلفنهای عددی است و معمولا مخاطب با یک بار دیدن یا شنیدن چنین شمارهای، هیچگاه آن را از یاد نخواهد برد.

به عنوان مثال شماره تلفن پنج رقمی نشر دانش ایران 53822 است. ما این شماره تلفن را به این دلیل انتخاب کردهایم که ارقام آن با حروف کلمه ketab مطابقت دارد. یعنی روی همه گوشیهای تلفن، حرف k روی عدد 5، حرف e روی عدد 3، حرف t روی عدد 8، و حروف a و b روی عدد 2 قرار دارند. بنابراین اگر این شماره را به صورت 021Ketab به خاطر بسپارید، هرگز آن را فراموش نخواهید کرد.

 

 

در گوشیهای جدید مانند آیفون، سامسونگ، اچ تی سی، بلک بری، ال جی و غیره، حتی میتوانید شماره را به صورت حروفی وارد کنید. مثلا در محیط پیامک گوشی، شماره مخاطب را به صورت 021Ketab وارد کنید. گوشی شما خود به خود بخش حروفی شماره را به عدد تبدیل میکند و هم امکان ارسال پیامک و هم امکان برقراری تماس را به شما میدهد. مثلا روی هر یک از گوشیهای ذیل کلیک کنید:

 

 

شماره تلفن مدیریت مجموعه کتابهای تعلیم و تربیت بنیادین، 0912Tarbiat است. اگر به دکمههای شمارهگیر تلفن خود توجه کنید، خواهید دید که:

T به معنای 8

a به معنای 2

r به معنای 7

b به معنای 2

i به معنای 4

است و به همین ترتیب. بنابراین 0912Tarbiat به معنای 09128272428 است. مطمئنا به خاطر سپردن این شماره به صورت 0912Tarbiat بسیار آسانتر از به خاطر سپردن آن به صورت 09128272428 خواهد بود. همان طور که گفتیم، حتی اگر شماره را به صورت حروفی وارد کنید، بیشتر گوشیهای جدید آن را خواهند شناخت.

 

برای آشنایی بیشتر با شماره تلفنهای حروفی میتوانید به وبسایتهای ذیل مراجعه کنید:

وبسایت شرکت مخابرات استان تهران، بخش فون واژه: www.tct.ir

وبسایت رندترین (مرتبط با همراه اول)، بخش فون واژه www.rondtarin.ir

وبسایت ایرانسل، بخش خرید سیمکارت، قسمت جستجو با اسم shop.irancell.ir

وبسایت موسسه موبایل همنام: www.hamnam.com

 

 

                                                                                                                 بازگشت به صفحه اصلی